Pripravte svoje telo na jeseň a zimu

Chcela by som Vám priblížiť pohľad mojej milovanej ajurvédy na prechodné obdobie, ktoré je práve teraz, v septembri, na prípravu nášho organizmu na blížiacu sa jeseň a zimu. Horúce leto sa skončilo, začína sa ochladzovať a bude sa ešte viac, a práve teraz je vhodné obdobie, aby sme sa zbavili nečistôt, ktoré sa nám nahromadili počas leta.

Leto je časom dovoleniek, pobytov pri mori, v zariadeniach, ktoré ponúkajú väčšinou bohatú stravu v podobe bufetových stolov a čo si budeme nahovárať, keď máme pred sebou to veľké množstvo a pestré jedlo, máme tendenciu ochutnať zo všetkého, takže naše skonzumované množstvo jedla je niekoľko násobne väčšie, ako zvykneme konzumovať doma. Nie všetci vyznávajú aktívnu dovolenku, takže väčšinou pobyt pri mori skončí ležaním na pláži, plávaním v mori a slnením sa. Leto je aj obdobie, ktoré nám ponúka mnoho čerstvej zeleniny, ovocia, doprajeme si mnoho zmrzliny, chladených nápojov…

Ak ste už prišli do kontaktu s ajurvédou, tak viete, že tá pracuje s koncepciou troch dóš, teda energií, s ktorých kombináciou sme sa všetci narodili, je to naše prakrti. Tri dóše sa nazývajú vata, pitta a kapha a každá predstavuje určitú energiu a má svoje prirodzené vlastnosti. Podrobné vysvetlenie je na jeden-dva semináre, ktoré si v prípade záujmu môžeme urobiť alebo si môžeme dohodnúť osobnú konzultáciu, kde sa dozviete o sebe viac. Zatiaľ si však môžeme v krátkosti povedať aspoň všeobecné odporúčanieť, čo je možné v septembri urobiť pre svoje telo, aby sme v zdraví užívali jeseň a zimu.

Skúsme si očistiť organizmus od nečistôt. Ajurvéda to nazýva ama. Ama sa nám vytvára v tele dosť často a zbavovať by sme sa jej mali pravidelne, ale najlepšie by bolo, aby sme sa stravovali a žili tak, aby sme ju vôbec nevytvárali. Ale to je zase na jeden samostatný seminár. Ja Vám priblížim pár spôsobov, ktoré ponúka ajurvéda na takúto očistu a ktoré používam ja, s ktorými mám osobné skúsenosti. Vyskúšajte ich a počúvajte svoje telo, lebo to nám najlepšie napovie, ktorá metóda je pre nás najvhodnejšia. Nezabúdajme, že každý je jedinečný, každý reaguje na podnety inak, a preto sa nedržme striktne návodov a zaručených receptov, ktoré nám vraj určite pomôžu. Áno, môžu pomôcť, ale nie každému a to práve pre našu jedinečnosť, pre naše prakrti.

Mne sa najviac osvedčila triphala. Je to zmes troch druhov ovocia, ktoré rastú hlavne v Indii (haritaki, bibhitaki a amalaki). Teda prírodný prostriedok, ktorý dokonale očistí tráviaci systém, dodá potrebnú výživu, zníži prekyslenie organizmu. Dá sa používať vo forme čaju alebo bylinného prípravku v tobolkách.

Pri očiste je potrebné aj podporiť trávenie. Jedným z najlepších prostriedkov je čerstvý zázvor. Naozaj malý kúsok zázvoru veľmi pomôže. Pol hodiny pred jedlom je vhodné ho dobre požuť, aby sa uvoľnili šťavy a zmiešané so slinami urobia svoju prácu. Napríklad ja nemám problém zázvor konzumovať aj samostatne, ale povedzme ľuďom s prevahou vata v ich prakrti je príliš štipľavý. V takom prípade môžete skúsiť tenký plátok zázvoru so štipkou soli a pár kvapkami citróna alebo s jednou kvapkou kvalitného citrónového esenciálneho oleja. Výborný je aj nastrúhaný zázvor s trochou medu.

Ďalší recept z mojej osobnej skúsenosti a aj podľa ajurvédy je kičrí. Je to ryža s mungom. Mungo je úžasná, plnohodnotná bielkovina s výbornými čistiacimi vlastnosťami. Dá sa kúpiť ako celé mungo fazuľa. Sú to také zelené guličky alebo tzv. polené mungo. S ryžou s pridaním správnych korenín urobí pre naše telo neuveriteľnú prácu.

Tu je môj osvedčený recept. Môžete ho vyskúšať, ale neváhajte experimentovať s rôznymi druhmi korenín, ktoré máte radi. Nakoľko moja práca je sústredená do odpoludňajších a večerných hodín, kúru s kičrí si dávam na obed. Kto by však chcel zhodiť aj pár kilogramov, skúste toto jedlo jedávať večer po dobu aspoň 10 – 12 dní.

Potrebujeme:

— 1 hrnček mungo fazuliek (ja používam tie celé, zelené)
— 1 hrnček basmati ryže
— 1 PL ghi (môže byť aj olivový olej)
— koreniny (ja používam tmavé horčičné semiačka, rímsky kmín, pískavicu, kurkumu)
— najlepšie bez soli, alebo naozaj len majú štipku
— voda

Postup:

Mungo je potrebné namáčať, takže ja si ho namočím večer a varím na druhý deň. Namočené mungo zlejeme a necháme dobre odkvapkať. Na rozpálené ghi dám trochu (1/2 – 1 malú lyžičku) horčičných semiačok, rímsky kmín a pískavicu a nechám opražiť. Dávajte pozor, horčičné semiačka a aj pískavica začnú o chvíľu „strieľať“. To je čas pridať mungo a ryžu. Trochu to opražíme a zalejeme dvojnásobným množstvom vody, teda napríklad 2 hrnčeky (ryža+mungo) zalejeme 4 hrnčekmi vody. Môžeme ešte dochutiť vlastným korením, ja si dám kurkumu, niekedy trochu čierneho korenia (ja používam pipalli, menej dráždi žalúdok), teda každý podľa svojej chuti. Ja to jemne premiešam a už len prikryjem a nechám variť, kým sa voda neodparí. Všetko závisí od munga, ale zvyčajne to netrvá viac, ako 15 minút.

Kičrí je možné pripravovať aj s poleným mungom alebo s červenou šošovicou. Vtedy ho nie je potrebné namáčať, uvarí sa spoločne s ryžou. Nemá také čistiace účinky ako celé mungo, ale dá sa použiť v prípade, keby celé mungo spôsobovalo problémy v tele.

Kičrí je úžasné svojimi čistiacimi schopnosťami, preto má každý na tento pokrm rôzne reakcie svojho tela. Je to opäť o našej individualite a závisí to aj od toho, ako je telo zanesené. Niekedy je to krátka hnačka a niekedy vôbec nič, ale jednoznačne sa upraví vylučovanie a tam uvidíte, ako je na tom Vaše hrubé črevo.

Stretla som sa aj s veľmi prudkými reakciami na tento pokrm. Je to z dôvodu, že telo je príliš zahlienené alebo je to akoby alergická reakcia na mungo. Je to veľmi zriedkavé, ale stáva sa. Napríklad moja mama po prvom kičrí strávila pár hodín na záchode, kedy išli nečistoty aj vrchom a aj spodkom. Bolo to veľmi nepríjemné, ale nevzdala to a skúsila zase na druhý deň a už bolo všetko v poriadku. Moja kamarátka dopadla podobne, ale jej sa to stáva pravidelne po požití munga, takže to už je znak, že telo ho jednoducho neznesie a je potrebné ho vylúčiť a vyskúšať polené mungo alebo používať pri kičrí červenú šošovicu.

Ešte jeden recept na odstránenie amy z tela. Ten, a aj tie predchádzajúce sa dajú použiť hocikedy v priebehu roka. Ide o pitie prevarenej horúcej vody počas dňa.

Ráno si uvaríme 1 liter vody. V žiadnom prípade nie vo varnej kanvici. Najideálnejší je plameň, a ak ho nemáme, tak aj elektrická platňa. Vodu necháme vrieť niekoľko minút a potom prevarenú vodu prelejeme do termosky. Vodu popíjame celý deň, najlepšie každú pol hodinu, ale samozrejme tak, aby sme si nepopálili jazyk. Okrem tejto vody, samozrejme, prijímame aj inú tekutinu, či vo forme vody alebo čaju. Po príchode domov si môžeme zvariť ďalšiu vodu. Najideálnejšie je počas dňa vypiť 1,5 l prevarenej horúcej vody.

Samozrejme, ajurvéda má veľa odporúčaní ako sa stravovať, aký mať denný režim, ako jesť, a čo je ešte dôležitejšie, ako čo jesť. To je však na dlhšie. Preto, ak sa chcete dozvedieť niečo viac o sebe a o tom, ako byť zdravý podľa ajurvédy, ktorá je stará už viac ako 2000 rokov, tak si môžete dohodnúť konzultáciu. V prípade viacerých záujemcov môžeme usporiadať seminár, kde si povieme viac.

Prajem všetkým, ktorí sa rozhodli vyskúšať niektoré z ponúknutých receptov veľa úspechov a nezabudnite: počúvajte svoje telo!

Janka Gánovská